15.6" 144hz 72% NTSC FHD LCD Screen IPS Display B156HAN07.0 Aorus X5 Gaming
  • 1 of 4-image for15.6" 144hz 72% NTSC FHD LCD Screen IPS Display B156HAN07.0 Aorus X5 Gaming
  • 2 of 4-image for15.6" 144hz 72% NTSC FHD LCD Screen IPS Display B156HAN07.0 Aorus X5 Gaming
  • 3 of 4-image for15.6" 144hz 72% NTSC FHD LCD Screen IPS Display B156HAN07.0 Aorus X5 Gaming
  • 4 of 4-image for15.6" 144hz 72% NTSC FHD LCD Screen IPS Display B156HAN07.0 Aorus X5 Gaming
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.We need your original screen part number to match up.
✅  2.Listed is 40 pin screen 144hz.
✅  3.Listed Screen will not fit 30 pin screen.
EDID AUO70ED
B156HAN07.0
Acer predator helois 300 ph-315-78n0
Acer predator helois 300
ph315-51-78NP
With 144Hz screens, users will expect more than double frames get refreshed during the same time period, when comparing with standard 60Hz screens. A higher refresh rate means a much smoother experience for game players. The listed product is a 40 pin 144HZ IPS screen and will not work with standard 30 pin IPS Screen. Pay attention to pin count difference. This item cannot be used as any type of upgrade since the standard 30 pin cable won t fit; you should only purchase this screen, if your existing screen is 40 pin 144HZ. ********************** Listed Display comes in two designs with top and bottom metal tabs and with out it. We prefer to ship you with out tabs. As this is very thin and expensive screen and if you try to remove tabs it might damage the product. We can get them factory laser cut. Acer Predator Helios 300 PH315-51-78NP
Title - B156HAN07.0, X5
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?