15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 1 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 2 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 3 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 4 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 5 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 6 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 7 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 8 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 9 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
  • 10 of 10-image for15.6" WXGA Glossy Laptop LED Screen HP Pavilion G6-1C40CA
Toolkit Coupon
Description
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 15.6"
  • Resolution: WXGA HD
  • Pixels: 1366 x 768
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - G6-1C40CA
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?