Asus Eee Pad Tf700t REPLACEMENT TABLET LCD Screen 10.1" WUXGA LED DIODE TF700 HV101WU1
  • 1 of 1-image forAsus Eee Pad Tf700t REPLACEMENT TABLET LCD Screen 10.1" WUXGA LED DIODE TF700 HV101WU1
Toolkit Coupon
Description
  • Brand: ASUS
  • Series: EEE PAD
  • Model: TF700T
  • Size: 10.1"
  • Resolution: WUXGA
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - TF700, TF700T
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?