Au Optronics B116xan01.0 REPLACEMENT TABLET LCD Screen 11.6" WXGA HD LED B116XAT01.0 NON Touch
  • 1 of 2-image forAu Optronics B116xan01.0 REPLACEMENT TABLET LCD Screen 11.6" WXGA HD LED B116XAT01.0 NON Touch
  • 2 of 2-image forAu Optronics B116xan01.0 REPLACEMENT TABLET LCD Screen 11.6" WXGA HD LED B116XAT01.0 NON Touch
Toolkit Coupon
AED146.90
Description
  • Brand: AU OPTRONICS
  • Model: B116XAN01.0
  • Size: 11.6"
  • Resolution: WXGA HD
  • Pixels: 1366 x 768
  • Backlight Type: LED
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: EMR
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
The listed screen is NonTouch screen, and it does not come with touchpad
Title - AU OPTRONICS B116XAN01.0, AU OPTRONICS B116XAT01.0
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?