B173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 1 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 2 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 3 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 4 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 5 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 6 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 7 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 8 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
  • 9 of 9-image forB173HAN01.1 17.3" FHD 1920x1080 120Hz IPS Laptop REPLACEMENT Led LCD Screen
Toolkit Coupon
SR563.72
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. Match up connections and let us know if you need Type 1 30 pin or Type 2 40 Pin.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 17.3"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
EDID AUO119D
Title - B173HAN01.1
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?