ChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 1 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 2 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 3 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 4 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 5 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 6 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
  • 7 of 7-image forChiMei N173hge-l11 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" Full HD LED DIODE
Toolkit Coupon
Description
  • Brand: CHI MEI
  • Model: N173HGE-L11
  • Size: 17.3"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
CMO1720
Dell 391-BBGI
Gigabyte P27k
Title - N173HGE-L11
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?