Dell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 1 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 2 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 3 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 4 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 5 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 6 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 7 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 8 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
  • 9 of 9-image forDell Alienware 17.3" Area 51m R2 P38E LCD Screen Assembly 1920x1080 B173HAN04.2
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.Provide your existing part number to match up connection.
✅  2.We will not be able to process order with out part number.
✅  3.Listed is 60HZ Screen.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 17.3"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Frame: Narrow Frame
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: 60Hz, Hi Gamut, Non Touch, UWVA
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - P38E, B173HAN04.2, DELL 51M, R2
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?