Dell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 1 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 2 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 3 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 4 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 5 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 6 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 7 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 8 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 9 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 10 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
  • 11 of 11-image forDell Latitude 5500 5501 Precision 3540 3541 15.6" FHD LCD Panel WJDPN LP156WFC
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  2.We need your original screen part number to match up.
✅  3 Listed is Non touch 30 pin screen with reverse UPPA connection Narrow Frame.
✅  4.Will not fit 40 pin touch screen.
✅  5.Please provide laptop service tag if you are unfamiliar or confused about the screen you need.
LP156WFC(SP)(M1)
Dell 0WJDPN
Dell WJDPN
LP156WFC(SP)(M1)
Dell 0WJDPN
Dell WJDPN
Compatible PN 0KFMYW 1. 45%Color Gamut Screen.
Title - LP156WFC, 5500, 5501, 3540, 3541
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?