Dell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 1 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 2 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 3 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 4 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 5 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 6 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 7 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 8 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 9 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 10 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 11 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
  • 12 of 12-image forDell Xps L501x REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" Full HD LED DIODE B156HW01 V.0
Toolkit Coupon
Description
  • Brand: DELL
  • Series: XPS
  • Model: L501X
  • Size: 15.6"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Refresh Rate: 60Hz
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - B156HW01 V.0, L501X
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?