LCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 1 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 2 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 3 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 4 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 5 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
  • 6 of 6-image forLCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.Match up 40 pin reverse Uppa connection.
✅  2. Will not fit 30 pin connection.
✅  3.Listed is Touch Screen. Touch Feature is inbuilt in screen.
  • Brand: HP EliteBook
  • Size: 15.6"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Connector: Reverse Uppa
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Condition: NEW
  • Commodity: Touch Panel
  • Technology: In-Cell On-Cell, Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: The product of LCD Touch Screen LP156WFD(SP)(H1) LP156WFD-SPH1 FHD 40 Pin LED is covered by 30-day replacement warranty. For details, please refer to our warranty page.
NV156FHM-T0A
B156HAK02.2
Title - LP156WFD(SP)(H1), LP156WFD-SPH1
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?