LQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
  • 1 of 5-image forLQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
  • 2 of 5-image forLQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
  • 3 of 5-image forLQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
  • 4 of 5-image forLQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
  • 5 of 5-image forLQ140M1JX41 LCD LED Non Touch Screen Assembly Dell Inspirion 7400 7490
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. We need your laptop service tag to match up connection information with Dell.
✅  2. Screen will only fit if your existing PN is 02T3C8 LQ140M1JX41
✅  3.Listed is Non Touch Screen.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 14.0"
  • Resolution: Full HD
  • Pixels: 1920 x 1080
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Connector: Reverse Uppa
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
LQ140M1JX41
LQ140M1JX41 02T3C8
DP/N 02T3C8 2T3C8 LQ140M1JX41 Dell R09FR 0R09FR LQ140M1JX41
Dell 391-BESX
Dell 02T3C8
Dell LQ140M1JX41
LP140WFF SPA1
Dell DP/N FDGXV
Dell FDGXV
Dell 0FDGXV
Dell K7RNP
Dell 0K7RNP
Dell Inspiron 7490
Dell Inspiron 14 7490 Dell Inspiron 7490 Dell Inspiron 7490 P115G
LQ140M1JX41 02T3C8
Title - LQ140M1JX41, 7400, 7490
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?