NE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 1 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 2 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 3 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 4 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 5 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 6 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 7 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 8 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
  • 9 of 9-image forNE140QDM-NY1 14.0" LCD LED Screen Display Panel 2560X1600 165Hz EDP 40 Pin
Toolkit Coupon
SR379.79
Description
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 14.0"
  • Resolution: WQXGA QHD+
  • Pixels: 2560 x 1600
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Signal Interface: eDP1.3 Connector
  • Connector: Reverse Uppa
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Frame: Narrow Frame
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Refresh Rate: 165Hz
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
NE140QDM-NY1
Acer KL.1400E.021
Acer Predator Triton 14 PT14-51
Title - NE140QDM-NY1
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?