LCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 1 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 2 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 3 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 4 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 5 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 6 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 7 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 8 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 9 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
  • 10 of 10-image forLCD Screen N173FGE-E23 REV.C1 C2 C3 HD+ 1600x900 Glossy Display 17.3"
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. We need your existing screen part number to match up pin connection.
✅  2.Listed screen has 30 pin connection will not fit 40 pin screen.
ASUS X751N
The product is 30-pin LCD with EDP connection, not a common 40-pin LCD. So it will not work for common 17.3 inch screens, like LP173WD1(TL), B173RW01 or N173FGE-Lxx.
Title - N173FGE-E23 REV.C1, C2, C3
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?