Samsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 1 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 2 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 3 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 4 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 5 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 6 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
  • 7 of 7-image forSamsung Ltn173kt01-k01 Bottom Right Connector REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 17.3" WXGA++ LED DIODE
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. Data cable connection is bottom Right.
✅  2.Will not fit Bottom Left Connection.
✅  3.You will need to buy adapter cable if you did not match up connection location.
  • Brand: SAMSUNG
  • Model: LTN173KT01-K01 BOTTOM RIGHT CONNECTOR
  • Size: 17.3"
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
Title - SAMSUNG LTN173KT01-K01
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?