Samsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 1 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 2 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 3 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 4 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 5 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 6 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 7 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 8 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
  • 9 of 9-image forSamsung LTN173KT01-P06 17.3" HD+ laptop LED LCD Screen
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. Data cable connection is bottom left.
✅  2.Will not fit Bottom Right Connection.
✅  3.You will need to buy adapter cable if you did not match up connection location.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 17.3"
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
HP 587750-1G3
HP 809313-001
Title - SAMSUNG LTN173KT01-P06
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?