13.3" LCD Screen REPLACEMENT CLAA133UA02S HW13HDP101 ASUS Zenbook UX31 UX31E Slim Panel Non-Backlight
  • 1 of 4-image for13.3" LCD Screen REPLACEMENT CLAA133UA02S HW13HDP101 ASUS Zenbook UX31 UX31E Slim Panel Non-Backlight
  • 2 of 4-image for13.3" LCD Screen REPLACEMENT CLAA133UA02S HW13HDP101 ASUS Zenbook UX31 UX31E Slim Panel Non-Backlight
  • 3 of 4-image for13.3" LCD Screen REPLACEMENT CLAA133UA02S HW13HDP101 ASUS Zenbook UX31 UX31E Slim Panel Non-Backlight
  • 4 of 4-image for13.3" LCD Screen REPLACEMENT CLAA133UA02S HW13HDP101 ASUS Zenbook UX31 UX31E Slim Panel Non-Backlight
✅  1. We need your laptop model number to verify screen info .
  • Brand: Complete Non Touch Screen Assembly Hinge Up
  • Size: 13.3"
  • Resolution: WXGA++
  • Pixels: 1600 x 900
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Connector: EDP
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Transparent
  • Condition: NEW
  • Commodity: Complete Non Touch Screen Assembly Hinge Up
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Hw13hdp101
Asus Notebook U Series UX31E
Title - UX31E, UX31, CLAA133UA02S, HW13HDP101
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?