828422-001 N156bge-e31 Rev.c3 HP LCD Display 15.6" Led Slim Matte Probook 450 G3
Description
View AllClose
- Brand: Non Touch Screen
- Size: 15.6"
- Resolution: WXGA HD
- Pixels: 1366 x 768
- Backlight Type: LED
- Backlight Lamp: DIODE
- Connector: EDP
- Pin Connection: 30 Pins
- Side: Bottom Right
- Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
- Condition: NEW
- Commodity: Non Touch Screen
- Technology: Non Touch
- Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
- Source: Factory Direct
- Packaging: Fragile Customized Package
- Compatibility: OEM
- Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Sold product is 30Pin bottom right thin frame LCD. It is not regular 40 Pin LCD. In past orders customers were getting confused about pin configuration and they think they are buying standard 40 Pin LCD. So again pay attention to pin configurations. This is 30 pin EDP Connection LCD. This is not standard 40 Pin LCD and if you trying to replace this one with standard 40 Pin LCD it will not work.
Title - N156BGE-E31 REV.C3, HP 828422-001, G3
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?