Dell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
  • 1 of 5-image forDell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
  • 2 of 5-image forDell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
  • 3 of 5-image forDell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
  • 4 of 5-image forDell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
  • 5 of 5-image forDell Latitude E5510 Lp156wh2(tp)(b1) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA HD LED DIODE
Toolkit Coupon
SR183.91
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. We need your laptop serial number/service to match up screen details.
✅  2.Listed Screen has EDID locked to work in Dell Laptop Only.
✅  3.Listed screen will not work for any other then Dell Brand Laptop.
  • Brand: DELL
  • Series: LATITUDE
  • Model: E5510 LP156WH2(TP)(B1)
  • Size: 15.6"
  • Resolution: WXGA HD
  • Pixels: 1366 x 768
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Connector: EDP
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
CLAA156WA12
Dell Latitude E5510 P05F001
DELL LATITUDE E5510 Dell Latitude E6510 Dell Latitude E6510
Dell Latitude E5510
Dell Precision M4500
Dell Latitude E5510
320-8894 : 15.6" HD(1366x768) Anti-Glare LED, Dell Latitude E5510
R869R
Title - E5510, LP156WH2(TP)(B1)
View AllClose
Videos
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?