Dell Latitude E6400 Lp141wxv(sl)(a2) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA LED DIODE EPV MODEL ONLY
  • 1 of 3-image forDell Latitude E6400 Lp141wxv(sl)(a2) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA LED DIODE EPV MODEL ONLY
  • 2 of 3-image forDell Latitude E6400 Lp141wxv(sl)(a2) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA LED DIODE EPV MODEL ONLY
  • 3 of 3-image forDell Latitude E6400 Lp141wxv(sl)(a2) REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA LED DIODE EPV MODEL ONLY
Toolkit Coupon
Description
  • Brand: DELL
  • Series: LATITUDE
  • Model: E6400 LP141WXV(SL)(A2)
  • Size: 14.1"
  • Resolution: WXGA
  • Pixels: 1280 x 800
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch, Privacy
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Dell latitude e6400 takes few different types of LCDS. This is 50 pin LCD. It will only work if your existing LCD part number is T397H or LP141WXV(SL)(A2) . So contact Dell support center first before you finalize your order to make sure you need listed part number.
Title - E6400, LP141WXV(SL)(A2)
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?