Dell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 1 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 2 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 3 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 4 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 5 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 6 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 7 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 8 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
  • 9 of 9-image forDell Latitude E6400 N141c6-l01 Rev.c1 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 14.1" WXGA+ LED DIODE ONLY
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.Verify Pin Count Being 50.
✅  2.Need Original Screen Part Number.
✅  3.Will not fit 40 pin screen.
  • Brand: DELL
  • Series: LATITUDE
  • Model: E6400 N141C6-L01 REV.C1
  • Size: 14.1"
  • Resolution: WXGA+
  • Pixels: 1440 x 900
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 50 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
EDID AUO4047
LP141Wp2(tl)(a1) Dell 0CT008 CT008
Dell GX968 0GX968
LTN141BT01-002
Dell Precision M2400 / Latitude E6400
Dell Latitude E6400
Dell Latitude E6400 (NON ATG ) models used two types of LCDs 30 Pin WXGA and 50 Pin WXGA . This listing is for 50 pin WXGA LCD. Match up part number listed in product title to avoid wrong purchase.
Title - E6400, N141C6-L01
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?