Laptop Lcd Screen W64c6 15.6" Wxga Hd 0w64c6 B156xtn04.0 30 Pin
Description
View AllClose
- Brand: Non Touch Screen
- Size: 15.6"
- Backlight Lamp: DIODE
- Connector: EDP
- Pin Connection: 30 Pins
- Compatibility: OEM
- Warranty Information: The product of Laptop Lcd Screen W64c6 15.6" Wxga Hd 0w64c6 B156xtn04.0 30 Pin is covered by 30-day replacement warranty. For details, please refer to our warranty page.
Sold product is 30Pin bottom right thin frame LCD. It is not regular 40 Pin LCD. In past orders customers were getting confused about pin configuration and they think they are buying standard 40 Pin LCD. So again pay attention to pin configurations. This is 30 pin EDP Connection LCD. This is not standard 40 Pin LCD and if you trying to replace this one with standard 40 Pin LCD it will not work.
Title - W64C6, 0W64C6, B156XTN04.0
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?