N173fge-e23 rev.c2 LCD Screen 17.3" LED 1600x900 hd+ Display zjg
Description
View AllClose
- Brand: Non Touch Screen
- Size: 17.3"
- Resolution: WXGA++
- Pixels: 1600 x 900
- Backlight Type: LED
- Backlight Lamp: DIODE
- Connector: EDP
- Pin Connection: 30 Pins
- Side: Bottom Left
- Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
- Condition: NEW
- Commodity: Non Touch Screen
- Technology: Non Touch
- Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
- Source: Factory Direct
- Packaging: Fragile Customized Package
- Compatibility: OEM
- Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
The product is 30-pin LCD with EDP connection, not a common 40-pin LCD. So it will not work for common 17.3 inch screens, like LP173WD1(TL), B173RW01 or N173FGE-Lxx.
Title - N173FGE-E23 REV.C2
Title - N173FGE-E23 REV.C2
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?