14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 1 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 2 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 3 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 4 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 5 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 6 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 7 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
  • 8 of 8-image for14.0" IPS FHD 1080P Laptop LED LCD REPLACEMENT Screen Panel N140HCE-EAA REV.C3
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.Standard 30 pin non touch screen.
✅  2.No Touch Glass or Touch Parts are included.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 14.0"
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: IPS, Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - N140HCE-EAA
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?