15.6" UHD LCD LED IPS Screen BOE P/N NV156QUM-N72
  • 1 of 4-image for15.6" UHD LCD LED IPS Screen BOE P/N NV156QUM-N72
  • 2 of 4-image for15.6" UHD LCD LED IPS Screen BOE P/N NV156QUM-N72
  • 3 of 4-image for15.6" UHD LCD LED IPS Screen BOE P/N NV156QUM-N72
  • 4 of 4-image for15.6" UHD LCD LED IPS Screen BOE P/N NV156QUM-N72
Toolkit Coupon
AED440.70
Description
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 15.6"
  • Resolution: UHD
  • Pixels: 3840 x 2160
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Frame: Micro Edge
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: IPS 4K, Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
NV156QUM-N72 EDID BOE06C3
Title - NV156QUM-N72
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?