17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
  • 1 of 5-image for17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
  • 2 of 5-image for17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
  • 3 of 5-image for17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
  • 4 of 5-image for17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
  • 5 of 5-image for17.3" FHD IPS Display Screen Panel Matte Nv173fhm-nx1 V8.0 120hz
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.We need your original oem screen part number to match up connections.
✅  2. Listed is 40 pin screen with bottom right connections.
EDID BOE08BE NV173FHM-NX1
CyberPower laptop Tracer IV 17.3 Xtreme IDR RTX 2060 MAXP
Asus Tuff gaming FA706IHR-RS53
Asus Tuff gaming FA706
Title - NV173FHM-NX1
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?