Display 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 1 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 2 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 3 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 4 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 5 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 6 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 7 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 8 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
  • 9 of 9-image forDisplay 17.3" LG LP173WD1(TL)(E1) HD LED Screen WXGA++
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. Data cable connection is bottom left.
✅  2.Will not fit Bottom Right Connection.
✅  3.You will need to buy adapter cable if you did not match up connection location.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 17.3"
  • Resolution: WXGA++
  • Pixels: 1600 x 900
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
HP 587750-1G3
HP 809313-001
15 3560 3570 3550 E5550 E5570 E6540
Title - LP173WD1(TL)(E1)
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?