Replacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 1 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 2 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 3 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 4 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 5 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 6 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 7 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 8 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 9 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 10 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 11 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 12 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 13 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 14 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
  • 15 of 15-image forReplacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop
Toolkit Coupon
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  2.Listed is Non Touch 30 pin screen.
✅  3.Listed screen is widely used to make Touch Screen Assembly.
✅  4.You are not paying us for Touch Screen Assembly.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 15.6"
  • Resolution: WXGA HD
  • Pixels: 1366 x 768
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Connector: EDP
  • Pin Connection: 30 Pins
  • Side: Bottom Right
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: The product of Replacement N156BGA-EB2 REV.C1 ChiMei Screen 15.6" WXGA HD Laptop is covered by 30-day replacement warranty. For details, please refer to our warranty page.
Sold product is 30Pin bottom right thin frame LCD. It is not regular 40 Pin LCD. In past orders customers were getting confused about pin configuration and they think they are buying standard 40 Pin LCD. So again pay attention to pin configurations. This is 30 pin EDP Connection LCD. This is not standard 40 Pin LCD and if you trying to replace this one with standard 40 Pin LCD it will not work.
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?