Samsung Ltn156kt03-501 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA++ LED SINGLE
  • 1 of 1-image forSamsung Ltn156kt03-501 REPLACEMENT LAPTOP LCD Screen 15.6" WXGA++ LED SINGLE
Toolkit Coupon
AED550.88
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1. WE NEED YOUR SCREEN PART NUMBER IN CHECK OUT NOTES TO PROCESS ORDER.
  • Brand: SAMSUNG
  • Model: LTN156KT03-501
  • Size: 15.6"
  • Resolution: WXGA++
  • Pixels: 1600 x 900
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: SINGLE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Toshiba TECRA R850
Title - SAMSUNG LTN156KT03-501
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?