B156XTN04.0 HW:3A Acer Aspire E5-511 REPLACEMENT LCD Screen laptop LED HD Glossy
Description
View AllClose
- Brand: Non Touch Screen
- Size: 15.6"
- Resolution: WXGA HD
- Pixels: 1366 x 768
- Backlight Type: LED
- Backlight Lamp: DIODE
- Connector: EDP
- Pin Connection: 30 Pins
- Side: Bottom Right
- Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
- Condition: NEW
- Commodity: Non Touch Screen
- Technology: Non Touch
- Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
- Source: Factory Direct
- Packaging: Fragile Customized Package
- Compatibility: OEM
- Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Acer KL.15605.023 B156XTN04.0 B156XTN04.0 EDID AUO40EC
Acer Aspire E5-511 Acer Aspire ES1-512 Acer Aspire ES1-512 MS2394 Acer Aspire E5-521
Sold product is 30Pin bottom right thin frame LCD. It is not regular 40 Pin LCD. In past orders customers were getting confused about pin configuration and they think they are buying standard 40 Pin LCD. So again pay attention to pin configurations. This is 30 pin EDP Connection LCD. This is not standard 40 Pin LCD and if you trying to replace this one with standard 40 Pin LCD it will not work.
Title - B156XTN04.0, E5-511
Title - B156XTN04.0, E5-511
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?