LTN140AT21-T01 14.0" WXGA HD SLIM Glossy LCD LED Display Screen
  • 1 of 3-image forLTN140AT21-T01 14.0" WXGA HD SLIM Glossy LCD LED Display Screen
  • 2 of 3-image forLTN140AT21-T01 14.0" WXGA HD SLIM Glossy LCD LED Display Screen
  • 3 of 3-image forLTN140AT21-T01 14.0" WXGA HD SLIM Glossy LCD LED Display Screen
Toolkit Coupon
SR300.65
Description
Order Pre-Verification Strongly Recommended.
Does it ✓ FIT your system? [Use our Pre Verification help.]
✅  1.We need your laptop brand and model.
✅  2.Will only fit Toshiba brand laptops.
✅  3. Will not fit Samsung Brand Laptops.
  • Brand: Non Touch Screen
  • Size: 14.0"
  • Resolution: WXGA HD
  • Pixels: 1366 x 768
  • Backlight Type: LED
  • Backlight Lamp: DIODE
  • Pin Connection: 40 Pins
  • Side: Bottom Left
  • Finish: Matte/Glossy write in checkout note. Avoid RMA Fees.
  • Condition: NEW
  • Commodity: Non Touch Screen
  • Technology: Non Touch
  • Dead Pixel Policy: In Accordance with ISO 13406-2 norm.
  • Source: Factory Direct
  • Packaging: Fragile Customized Package
  • Compatibility: OEM
  • Warranty Information: Covered by 30-day replacement warranty.
Title - LTN140AT21-T01
Display Upgrade - Downgrade Experiments
Considering upgrading your existing screen (e.g., 60Hz → 144Hz, FHD → QHD or 4K)?